тобто стежити за якістю, хто такий тестувальник, як тестувати сайт чи програму? Давайте в усьому розумітися.
Існує поняття Quality Assurance, QA. Це складний процес забезпечення якості, який охоплює всі етапи розробки програмного продукту компанії. QA включає вивчення процесів і визначення всіх умов і обставин, які можуть вплинути на якість розробки і кінцевий продукт.
Quality Control, QC – це контроль якості під час розробки продукту та аналіз стану в даний час на відповідність вимогам.
Етап контролю, тестування ПЗ складається з планування тестів, їх виконання, аналізу результатів.
Хто такий тестувальник
Тестувальник стежить за якістю продукту над яким працюють у компанії. Він перевіряє роботу сайту, програми чи програми, щоб вона відповідала всім вимогам. Іншими словами, якщо замовник просить компанію розробити просте Android додаток для виклику таксі з функціоналом А та В, то додаток саме так і має працювати.
Тестувальник працює з вимогами до програмного продукту. Програмісти пишуть код та розробляють продукт. На стадії розробки тестувальник уважно вивчає документацію та продумує тести, які проводитиме. Коли процес розробки програми добігає кінця тестувальник перевіряє продукт на відповідність вимогам, які вказані в технічній документації та коректній роботі. Якщо в документах написали, що користувач може зареєструватися використовуючи свій обліковий запис Google, то він повинен зареєструватися тільки за допомогою свого облікового запису Google. Чи не номери телефону, не профілю Facebook і не Apple ID. Тільки Google обліковий запис.
Тестувальник проходить ще й шлях користувача. Він виконує всі дії, які міг би зробити користувач продукту. Він реєструється, пише та відправляє повідомлення, вибирає та змінює аватар. Виконує тестування use case, димове тестування, тестування навантаження і т.д.
QA Engineer стежить за помилками, які можуть виникнути. Він регулярно перевіряє продукт на відповідність вимогам. Програма або програма повинні працювати так, як цього вимагає замовник і специфіка його роботи. Він стежить, щоб програмісти поправляли функціонал програми і навіть не ламали інші частини продукту.
Невідповідності чи баги, які виявив тестувальник, потрапляють у баг-репорт. Команда розробки виправляє все і тестувальник перевіряє знову.
Тестувальник добре знає, як має працювати ПЗ, тому разом із командою програмістів він працює над тим, щоб програма коректно функціонувала і працювала так, як того хотів замовник чи користувачі.
Чи легко стати тестувальником
Відповідь залежить від підготовки, попереднього досвіду та того, що слід підвчити. Вчитися потрібно. Самі знаєте, що вивчати і вникати в нову та складну тему не так вже й просто.
Робота тестувальника підійде уважним і навіть скрупульозним людям.
Ось уявіть, що потрібно протестувати простий олівець. Що робитимете? Як тестувати? Підкиньте його чи спробуєте зламати, а може перевірите чи пише він? У деяких компаніях тестування олівця є одним із питань при прийомі на роботу. Вирішення цього жартівливого завдання показує інтерес до тестування та розуміння його основних процесів.
У тестування приходять різними шляхами. Часто студенти, які вивчають програмування чи системну інженерію, починають працювати у великих проектах саме на позиції тестувальників. Коли вони одержують диплом, то вже сильно захоплені тестуванням та можуть залишитися на своїх позиціях. До тестування приходять люди з інших професій. З різних причин людина змінює професію: немає перспектив розвитку чи інтересу до роботи. Тестування ПЗ поєднує гуманітарні та технічні знання, а сама IT-сфера досить швидко розвивається і є досить привабливою для роботи.
Що потрібно для роботи тестувальником
Основний набір знань тестувальника, звичайно, сильно залежить від компанії та специфіки самого проекту.
У будь-якому випадку необхідно бажання вчити нове і постійно розвиватися. По-перше, знайомство з тестуванням та бажання зрозуміти та розібратися з новими знаннями.
По-друге, знання основ тестування вистачить спочатку. Потім доведеться постійно розвиватися і стежити за новими технологіями, знайомитися з ними і використовувати в роботі. Доведеться вчити і робити багато чого.
Допитливі та готові весь час вчитися? Ви готові до цього? Якщо відповідь позитивна, тоді тестувальнику необхідно бути готовим до постійного навчання та розвитку.
1. Теорія тестування
Головні знання починаються з того, що людина, яка вирішила вивчити тестування програмного забезпечення (QA) повинна розбиратися в теорії та практиці тестування та контролю якості програмного продукту.
Він добре знає та розуміє весь цикл розробки ПЗ: від ідеї до здачі проекту або виведення його на ринок. Звичайно, тестувальник розбирається у методологіях тестування, знає види тестування та його рівні. Вміє читати технічну документацію, аналізувати вимоги та складати тестову документацію.
2. Bug-tracking системи
Тестувальник описує всі знайдені невідповідності, баги у спеціальній системі. Він детально описує невідповідності, надає пріоритет щодо його усунення, описує свій шлях у програмі та ще вказує безліч деталей, які допоможуть команді розробки підправити всі невідповідності. Зазвичай для цього використовують JIRA чи Redmine.
Тестувальник вміє працювати з тест-кейсами, тест-планами, чек-листами та баг-трекерами.
3. Мова запитів SQL та робота з базами даних
Тестувальнику доводиться стикатися з інформацією, яка зберігається у базах даних. Тому мова запитів SQL та робота з базами даних буде дуже корисна тим, хто планує тестувати програми та програми. SQL зустрічається в описах майже кожної вакансії тестувальника.
4. Додаткові технології
Залежно від специфіки компанії та проекту від тестувальника можуть вимагати знання додаткових технологій. Наприклад, для тестування Web-додатків та сайтів знадобиться HTML/CSS, JavaScript, jQuery та HTTP. Тестувати мобільні програми буде простіше, коли вмієш працювати з Genymotion, VirtualBox та iOS Simulator.
5. Англійська мова
Знання англійської мови давно стали необхідною частиною для роботи в IT-компаніях. Найчастіше замовники або частина команди знаходяться в інших країнах і основна комунікація з ними проходить англійською мовою: листування, розмови, спілкування. Англійська дозволяє швидко отримувати актуальну інформацію для роботи: прочитати статтю або переглянути вебінар.
6. Комунікаційні навички
Тестувальник, який має відмінні навички комунікації і здатний донести інформацію до команди, неймовірно цінний співробітник для компанії. Навички комунікації та командна робота дозволяють вирішити багато проблем дуже швидко, а значить працювати ефективно.
7. Аналітичний склад розуму і уважність
Увага до деталей важливі для того, хто тестує програму або програму. .
Вивчити основи QA та знайти роботу тестувальника можна, але доведеться багато вчитися, шукати інформацію та розбиратися з новими поняттями.
На курсі тестування програмного забезпечення (QA) студент отримує базові знання. Виконуючи домашні завдання, відвідуючи семінари, студент зможе вирішити елементарні завдання в компанії. Для старту цього буде достатньо. Але з першого місця роботи тестувальника все лише починається. Далі доведеться самому вчитися і швидко розбиратися з новими завданнями. В ІТ не потрібні люди, які зупиняються та не розвиваються.
Замислюєтеся про роботу в IT-компанії і вважаєте тестування спеціальною, що підходить для себе? У навчальному центрі підготовки IT-фахівців Level Up є курс тестування програмного забезпечення. Почніть кар’єру в QA з нами!